Uroczystość poświęcona pamięci Żydów tykocińskich w 82. rocznicę zagłady

25 sierpnia 2023 r., godz. 11.30
Muzeum w Tykocinie – Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2

Marszałek Województwa Podlaskiego, Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Burmistrz Tykocina zapraszają na Uroczystość poświęconą pamięci Żydów tykocińskich w 82. rocznicę zagłady. Uczestnicy wydarzenia spotkają się na parkingu za Wielką Synagogą w Tykocinie, a następnie przejadą autokarem do lasu w Łopuchowie. Tam odbędzie się główna uroczystość rocznicowa, podczas której zostaną wygłoszone przemówienia oraz złożone wieńce i kwiaty na grobach.

Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 r. W XVII i XVIII wieku była jednym z najważniejszych skupisk Żydów na Podlasiu. Przed II wojną światową społeczność żydowska Tykocina liczyła około 2 tys. osób, co stanowiło wówczas ok. połowy ludności miasteczka. Gmina przestała istnieć po tragedii w Lesie Łopuchowskim.

Program uroczystości:

godz. 11.30 – Zbiórka na parkingu za Wielką Synagogą w Tykocinie i przejazd autokarem do miejsca Zagłady (las w Łopuchowie)

godz. 12.00 – Uroczystość rocznicowa w miejscu straceń w Lesie Łopuchowskim
- okolicznościowe przemówienia
- złożenia kwiatów

godz. 13.00 – Złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą z nazwiskami osób zamordowanych podczas Holokaustu w 1941 roku znajdującą się na placu przy Wielkiej Synagodze od strony południowej.

godz. 13.30 – Wernisaż wystawy Tomasza Sobeckiego ETIUDA „JEROZOLIMA”. NARÓD POWRACAJĄCY DO ŻYCIA w Wielkiej Synagodze w Tykocinie

Red.: JN