Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

W przestrzeni Białegostoku pojawiła się nowa rzeźba – pulpit z otwartą księgą autorstwa Leona Naumiuka

Przed białostockim ratuszem właśnie odbyło się oficjalne odsłonięcie rzeźby - pulpitu z otwartą księgą autorstwa Leona Naumiuka.

W odsłonięciu udział wzięło wielu znamienitych gości w tym: Pani Ambasador Bułgarii Margarita Ganeva, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański, Konsul Honorowy Bułgarii w Białymstoku Witold Karczewski, Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski, zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, Marszałka Województwa Podlaskiego dr. Artura Kosickiego reprezentowała Agata Puchalska Dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji UMWP, ks. Jarosław Jóźwik, proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Topilcu, Wójt Gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć oraz dr Waldemar F. Wilczewski Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Rzeźba, którą już teraz możecie podziwiać tuż obok wejścia, powstała z okazji zeszłorocznej celebracji Roku Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim. To właśnie w 2023 roku przypadły trzy ważne rocznice związane z Kodeksem: 1000-lecie istnienia, 500-lecie przybycia do Klasztoru Supraskiego i 200-lecie odkrycia przez pochodzącego z Wólki Wygonowskiej ks. Michała Bobrowskiego.

Kodeks Supraski jest najstarszym zabytkiem piśmiennictwa słowiańskiego. Zawiera on teksty, które Cyryl i Metody przetłumaczyli z greckich dzieł literackich. Dokument przez stulecia przechowywany był w bibliotece supraskiego klasztoru. Jest on najstarszym i najważniejszym świadectwem języka staro-cerkiewno-słowiańskiego. Ta niezwykła księga w 2007 r. została wpisana na prestiżową listę „Pamięci świata” UNESCO.