Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Wakacje 2023 z Muzeum Podlaskim w Białymstoku

 

Muzeum Podlaskie przygotowało na nadchodzące wakacje bogatą ofertę warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do korzystania z propozycji w Muzeum Historycznym w Białymstoku, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Ikon w Supraślu oraz Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Ratusz w Białymstoku 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
termin: lipiec – sierpień 2023 r.

SREBRA I INNE SKARBY


W trakcie spotkania poznacie historię sreber przekazanych na rzecz Funduszu Obrony Narodowej, a także stworzycie własne pudełeczko na wakacyjne skarby.

Podczas wakacji w białostockim Ratuszu prezentujemy niezwykłe eksponaty – dary serca Polaków, które zbierano, aby chronić kraj w obliczu zbliżającej się II Wojny Światowej. W trakcie spotkania przyjrzymy się prezentowanym przedmiotom, srebrnym odznaczeniom i medalionom, sztućcom, misternie zdobionym pojemnikom. Porozmawiamy o sztuce użytkowej, o praktyczności, ale też i o pięknie przedmiotów codziennego użytku. W trakcie zajęć uczestnicy wykonają pudełeczka na własne wakacyjne skarby.

KOLOROWY ŚWIAT

Zapraszamy na zajęcia z malarstwa, podczas których poznacie tajniki kolorystyki i stworzycie własne barwne dzieło sztuki.

Białostocki ratusz prezentuje kolekcję malarstwa najwybitniejszych polskich malarzy ostatnich trzech wieków. W trakcie zajęć przyjrzymy się dziełom wiszącym na galerii, zwrócimy szczególną uwagę na kolory, które się na nich pojawiają - czy są ciepłe, zimne, jaki wprowadzają nastrój? Czy kolor może być czysty i czy artyści mieli swoje ulubione barwy? W części warsztatowej uczestnicy zamienią się w malarzy – kolorystów i stworzą barwne pejzaże. Dla nas kolor będzie najważniejszy!

Wiek uczestników: 7-12 lat
Liczba uczestników w grupie: 25 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł/os., z Kartą Dużej Rodziny 5 zł/os.
Informacje i zapisy: 516 141 960

Muzeum Historyczne w Białymstoku

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Termin I: 27.06-21.07.2023 r.
Termin II: 16.08-31.08.2023 r.
Terminy i godziny zajęć ustalane są indywidualne z opiekunami grup.

PRZY HETMAŃSKIM STOLE


Zajęcia wokół wystawy stałej w Muzeum Historycznym w Białymstoku „Białystok – makieta barokowego miasta”

Wystawa stała w Muzeum Historycznym w Białymstoku kryje w sobie nieskończoną ilość tematów. Tym razem popatrzymy na nią przez pryzmat zasad savoir vivre obowiązujących podczas uczt w osiemnastowiecznej Rzeczpospolitej, a także porozmawiamy o francuskiej modzie, która zakradła się do hetmańskiego menu. Wcielimy się w rolę kuchmistrzów przygotowując nowomodne potrawy i wspólnie nakryjemy do stołu. Wszystko to w atmosferze dobrej zabawy i wakacyjnego uśmiechu.

Prowadzenie: Joanna Januszkiewicz
Liczba uczestników w grupie: do 35 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min
Koszt: 10 zł – dziecko, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
termin: lipiec – sierpień 2023 r.

SEKRETY WILLI GENERAŁA


Poznaj najskrytsze zakamarki zabytkowej willi gen. von Driesena i wykonaj projekt sufitu w stylu neorokoko.

Muzeum Rzeźby mieści się w pięknej, drewnianej willi, dawnej rezydencji generała. Wnętrza skrywają historie jej dawnych właścicieli. Podążając ich tropem, zwiedzimy zabytkowy budynek, rozpoczynając od reprezentacyjnego hallu, z którego udamy się do salonu. Zajrzymy również do dawnego gabinetu generała. Będziemy podziwiać piękne wnętrza i uważać, aby od patrzenia na bogato zdobione sufity nie zakręciło się nam w głowie! W część warsztatowej spotkania wykonamy odlewy gipsowe amorków, które dekorują sufit w salonie generała.

W PRACOWNI RZEŹBIARZA


Każdy artysta potrzebuje miejsca, w którym może swobodnie tworzyć. Rzeźbiarz Alfons Karny zaprasza nas do swojej pracowni, która wygląda tak, jakby przed chwilą ją opuścił…

W jakich materiałach rzeźbił Alfons Karny? Jakich używał narzędzi? Co przechowywał w wielkiej, drewnianej skrzyni? Czy można było zamówić u niego rzeźbiarski portret? Tego dowiemy się zwiedzając jego pracownię. Podczas naszego spotkania nie zabraknie również lepienia w glinie!

Prowadzenie: Anna Malesińska, Agnieszka Żbikowska
Wiek uczestników: 7-12 lat
Liczba uczestników w grupie: 25 osób
Czas trwania zajęć: ok. 75 min.
Koszt: 10 zł/os., z Kartą Dużej Rodziny 5 zł/os.
Informacje i zapisy: tel. 509 336 862

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Termin: lipiec – sierpień 2023 r.

DAWNE GRY I ZABAWY TOWARZYSKIE


W programie między innymi: krokiet, wolant, ślepa babka, strzelanie z łuku, bańki mydlane, gąska i inne gry planszowe. Dodatkowa atrakcja – będzie można narysować „Mój wymarzony ogród” – technika dowolna.

Poznamy gry i zabawy wynalezione w czasach starożytnych, w średniowieczu, a przede wszystkim w XVIII wieku, czyli w czasach Jana Klemensa Branickiego. Wiele z tych gier i zabaw kojarzymy do dnia dzisiejszego oraz gramy w nie współcześnie, jak na przykład w: kręgle, krokieta, wolanta, szachy, czy domino. Uwaga: każdy z uczestników będzie miał również szansę spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku.

Prowadzenie: Marta Bagnowska
Wiek uczestników: 7-15 lat
Liczba uczestników w grupie: maksymalna liczba 30 osób
Czas trwania zajęć: 60-90 min.
Koszt: 10 zł/os., z Kartą Dużej Rodziny 5 zł/os.
Informacje i zapisy: minimum na tydzień przed zajęciami pod nr tel.: 509 336 795

CZTERY PORY ROKU W PARKU W CHOROSZCZY

Zajęcia w parku z zeszytem – przewodnikiem, który zawiera informacje o roślinach i zwierzętach oraz zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku.

Park w Choroszczy został założony w XVIII wieku przez hetmana Jana Klemensa Branickiego. Z tychże czasów pochodzi kanał na planie krzyża, który zobaczymy za pałacem – gdzie obecnie znajduje się Muzeum Wnętrz Pałacowych. Podczas spaceru po zabytkowym parku poznamy jego historię, będziemy również obserwować życie roślin i zwierząt, które tu mieszkają.

Prowadzenie: Marta Bagnowska
Wiek uczestników: 7-10 lat
Liczba uczestników w grupie: maksymalna liczba 30 osób
Czas trwania zajęć: 60 min.
Koszt: 10 zł/os., z Kartą Dużej Rodziny 5 zł/os.
Informacje i zapisy: minimum na tydzień przed zajęciami pod nr tel.: 509 336 795

Muzeum w Tykocinie

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

OD KOŁYSKI AŻ PO GRÓB

Rzecz o żydowskich obyczajach.

Żydowskie obrzędy i zwyczaje związane z codziennym życiem, będą tematem naszego spotkania. Opowiemy na nim o tym, jak wygląda żydowski ślub, czym jest bar micwa oraz jakie zasady obowiązują w żydowskiej kuchni. Będzie to również doskonała okazja do przyjrzenia się unikatowym eksponatom, niegdyś używanych w czasie przeróżnych rytuałów.

Termin I: 15.07.2023 r., godz. 12.00
Termin II: 22.07.2023 r., godz. 12.00

Prowadzenie: Katarzyna Kurzyna
Liczba uczestników w grupie: 30 osób
Wiek uczestników: 7 – 15 lat
Czas trwania zajęć: ok. 45 min.
Koszt: 10 zł/os., z Kartą Dużej Rodziny 5 zł/os.
Informacje i zapisy: tel. 509 336 597

JAK ŚWIĘTUJĄ ŻYDZI

Opowieść o zwyczajach świątecznych w judaizmie.

Termin I: 03.08.2023 r., godz. 12.00
Termin II: 05.08.2023 r., godz. 12.00

Chcąc lepiej zrozumieć kulturę żydowską, warto przyjrzeć się świętom żydowskim, ich początkom, znaczeniu, oraz towarzyszącym im obrzędom. Przy tej okazji poznamy hebrajski kalendarz i nauczymy się odczytywać daty w systemie żydowskim, a na koniec spróbujemy określić według niego swoją datę urodzin.

Prowadzenie: Katarzyna Kurzyna
Liczba uczestników w grupie: 30 osób
Wiek uczestników: 7 – 15 lat
Czas trwania zajęć: ok. 45 min.
Koszt: 10 zł/os., z Kartą Dużej Rodziny 5 zł/os.
Informacje i zapisy: tel. 509 336 597

Muzeum Ikon w Supraślu

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

termin: od 4 do 28 lipca i od 1 do 31 sierpnia 2023 r. 


W trakcie spotkania uczestnicy odkryją proces tworzenia ikon. 

W sali warsztatowej Muzeum Ikon w Supraślu uczestnicy poznają proces powstawania ikony, poczynając od polerowania desek, kopiowania rysunku, a skończywszy na malowaniu temperą anielskiego wizerunku.

Prowadzenie: Katarzyna Antonowicz, Iwona Furmankiewicz, Anna Motowicka
Liczba uczestników: 20 osób
Czas trwania: ok. 120 min;
Koszt: 20 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 10 zł
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

termin: lipiec – sierpień 2023 r. 

KAWA CZY HERBATA?

Spotkanie przy zabytkowych naczyniach służących do przechowywania, konsumpcji i transportu napojów w dawnym Gdańsku. Kreatywne zajęcia dekoracji porcelany.

Porcelanowe filiżanki z Chin, spodki i czarki, butelki kamionkowe, dzbany do wina czy szczypce do cukru – między innymi takie eksponaty można zobaczyć na prezentowanej w Muzeum Obojga Narodów wystawie „Kawa czy herbata?”. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią napojów konsumowanych w dawnej Rzeczpospolitej – takich jak herbata czy kawa, dowiedzą się jak kiedyś przygotowywano pitną czekoladę oraz kiedy w Polsce otworzono pierwszą kawiarnię.

APTEKA PACHNĄCA ZIOŁAMI

Zobacz oryginalne wnętrze apteki z 1. poł. XX wieku. Poznaj świat ziół – najstarszych lekarstw w dziejach ludzkości, stwórz własną torbę z kwietnymi i ziołowymi motywami.

Zapraszamy na zajęcia inspirowane wystawą „Przyszedł znachor do apteki. Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu”. Podczas zajęć obejrzysz dawny sprzęt apteczny: infuzorki, pigulnicę czy menzurki. Ponadto pamiętając, że zioła to najstarsze lekarstwa w dziejach ludzkości, opowiemy jak dawniej wykorzystywano je w procesie leczenia.

Prowadzenie: Katarzyna Bogusz, Diana Hryniewicka
Wiek uczestników: 7 – 14 lat
Liczba uczestników w grupie: 25 osób
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł/os., z Kartą Dużej Rodziny 8 zł/os.
Informacje i zapisy: tel. 509 336 841