WYSTAWA NA CZASIE – Zaroiło się od tęcz i zawieruch… Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego

Na pierwszym planie widać las. W tle budynki o białobeżowych fasadach z czerwonymi dachami.

Zapraszamy na specjalne oprowadzanie po wystawy czasowej prezentującej pejzaże autorstwa malarzy polskich z XIX i XX wieku z  kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, gromadzonej od początku powstania instytucji w 1949 roku.

Malarstwo pejzażowe rozwinęło się w Polsce szczególnie w XIX wieku. Okresem jego rozkwitu była epoka Młodej Polski i cały wiek XX. Na wystawie zobaczymy prace wybitnych malarzy: Anny Bilińskiej, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Stanisława Kamockiego, Rafała Malczewskiego, Czesława Wierusza-Kowalskiego, Stanisława Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i innych. Szczególnie wdzięczne są niewielkie pejzaże Jana Stanisławskiego. Na ekspozycji zaakcentowano także wątki regionalne – prace Placydy Bukowskiej, Ignacego Pieńkowskiego czy Włodzimierza Wasilewicza.

Na pejzażach przedstawiających różne pory roku, dnia i nocy możemy oglądać paletę barw oraz światłocienia w wielu technikach malarskich. Widz może podziwiać polską przyrodę, nizinną i górską oraz śródziemnomorską, a także kunszt artystyczny pejzaży ze scenami architektonicznymi czy marynistycznymi.

19 maja 2022 r., godz. 17.00

Liczba uczestników: 4 - 25 osób
Czas trwania spotkania: ok. 60 min.
Koszt: 8 zł, z  Kartą Dużej Rodziny – 4 zł.
Informacje i zapisy: tel. 509 336 841
Zapisy przyjmujemy do 16 maja 2022 r.