Zabytkiem miesiąca w grudniu jest EKRYTUAR PODRÓŻNY, Niemcy, XIX/XX w., alpaka, kość, szkło, wys. 6,5 cm, szer. 11,6 cm, dł. 21 cm, MB/S/3176. Ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
W dobie cyfryzacji coraz mniej osób pisze do siebie listy czy wysyła odręcznie pisane pocztówki. Już tylko pasjonaci zajmują się dziś sztuką starannego i estetycznego pisania. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu na co dzień posługiwano się piórem i tuszem. Rękopiśmienne dokumenty i kaligrafia były ważnymi środkami wyrazu.
Przedstawiamy podróżny ekrytuar, czyli ozdobną skrzynkę z kompletem przyrządów niezbędnych do pisania. Składa się on ze szklanego kałamarza w formie sześcianu zamykanego metalowym wieczkiem, nożyka do papieru z długim, kościanym ostrzem, oprawki ołówka ze schowkiem na grafity oraz tłoku do wykonywania pieczęci z monogramem „KU”. Wszystkie elementy ekrytuaru są bogato zdobione roślinnym wzorem z motywem różanym oraz owalem w perłowej ramie. Również skrzynka, w której przechowywane są przedmioty, nawiązuje do zdobień wyposażenia. Oklejona czarną, papierową imitacją jedwabnej tkaniny wewnątrz wyścielona jest kremowy aksamitem, który kontrastuje z wieczkiem.