ZNAK NIEPODLEGŁOŚCI. PIENIĄDZ POLSKI 1915-1939

Wernisaż wystawy 14 listopada 2019 r. o godz. 13.00.
Wystawa eksponowana do 31 grudnia 2019 r.

W 1918 r. Polska ostatecznie zrzuciła zaborcze kajdany. Jednak jeszcze zanim do tego doszło, pod każdą strzechę w kraju nad Wisłą trafił pieniądz na wskroś polski – z napisami w języku ojczystym i z wizerunkiem wspaniałego, renesansowego, białego Orła. Był to widomy znak zbliżającego się wskrzeszenia ojczyny.

Na wystawie prezentujemy przekrój monet, banknotów i bonów polskich emitowanych od 1915 roku do wybuchu II wojny światowej. Eksponowane numizmaty pochodzą z Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wprawione oko kolekcjonera z pewnością wyłowi rzadkie i poszukiwane odmiany monet II Rzeczpospolitej, z kolei wielbicieli historii regionalnej zainteresują bony wydawane przez białostocki magistrat w 1915 roku.