URODZINY WYCZÓŁA | oprowadzanie po wystawie Leon Wyczółkowski – Wieczny zachwyt

Przyjaciele mówili do niego zdrobniale – „Wyczółek”, on sam lubił sygnować swoje dzieła „Wyczół”, a nawet „Wyczuł”. Malarz, grafik i rysownik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego. Urodził się 11 kwietnia 1852 według wówczas używanego kalendarza juliańskiego. Jednakże, po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego, data ta przesunęła się na 24 kwietnia.

W dwóch terminach 11 i 24 kwietnia o godz. 16:00 i 18:00 w białostockim ratuszu z okazji „podwójnych urodzin” artysty organizujemy aż cztery oprowadzania po wystawie LEON WYCZÓŁKOWSKI - Wieczny zachwyt

Bilety w cenie wejścia do muzeum.
Informacje i zapisy: 516 141 960

Wszyscy pełnoletni uczestnicy oprowadzania posiadający bilet wstępu, mogą wziąć udział w „Loterii Wyczóła”. W puli nagród: wydawnictwa z dziedziny historii i sztuki, słodkości oraz muzealne gadżety.

Regulamin loterii

Ekspozycja użyczona przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy jest pierwszym tak obszernym pokazem prac artysty w regionie.

Na ratuszowych alkierzach możecie zobaczyć obrazy olejne, akwarele, gwasze, litografie, akwaforty, akwatinty i rysunki. Dzieła pochodzą z niemal wszystkich okresów twórczości Wyczółkowskiego, począwszy od akwareli powstałej na złote gody dziadków Mistrza z 1870 roku, poprzez okres ukraiński, a kończąc na grafikach i akwarelach przedstawiających naturę powstałych w ostatnich latach życia artysty.

Współorganizator