Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

2010

<< Powrót

XVIII JARMARK NA JANA
odbył się 20 czerwca 2010 r. na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Już po raz osiemnasty na Rynku Kościuszki po obu stronach ratusza swoje kramy rozstawili wystawcy uczestniczący w dorocznym Jarmarku na Jana, który jest największą tego rodzaju imprezą w Białymstoku. Organizowane przez Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego Jarmarki Świętojańskie nawiązują do tradycji handlowej Białegostoku sięgającej połowy XVIII wieku, gdy miasto ponownie w 1749 roku otrzymało prawo organizacji dorocznych targów nadane przez króla Augusta III Sasa. Zgodnie z królewskim przywilejem jeden z targów miał odbywać się w dniu imienin hetmana Jana Klemensa Branickiego, właściciela Białegostoku.

W tym roku wokół Ratusza stanęło prawie sto sześćdziesiąt stoisk handlowych. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody imprezę odwiedziły tłumy białostoczan i przyjezdnych gości. Kupowano zgromadzone na straganach wyroby rękodzieła ludowego: ceramikę siwą i polewaną, tkaniny, rzeźby, narzędzia rolnicze, wyroby kowalskie, plecionki z wikliny, suche kwiaty, wycinanki, grabie, sita, hafty, koronki, kurpiowskie bursztyny oraz grabie, które jak przed laty nadal są symbolem Jarmarku na Jana.

Na targowych stołach wokół Ratusza sprzedawano regionalne przysmaki z Podlasia, Mazowsza i Litwy: sery z okolic Wiżajn i Korycina, tradycyjne chleby, swojskie wędliny, miody, piwo kozicowe, kwas chlebowy, obwarzanki, mrowiska i sękacze z Puńska oraz podhalańskie serki. Stali bywalcy twierdzą, że tylko na targu zdarzają się okazje i chociaż nie ma tutaj promocji, wyprzedaży i przecen to żadna kiełbasa z supermarketu nie ma smaku i zapachu wędliny z jarmarku.

Na miejskim Rynku, zamienionym tego dnia w plac targowy, obejrzeć można było wystawę o dawnych jarmarkach, wybić pamiątkową monetę lub posłuchać harmonistów, skrzypków, cymbalisty oraz warszawskiego kataryniarza.