Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Muzeum online

Zapraszamy Państwa do skorzystania z oferty online przygotowanej przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Wirtualnie można zwiedzić nasze Oddziały, poznać wystawy i zbiory. Prezentujemy zabytkowe wnętrza i muzealne kolekcje, a także ciekawostki edukacyjne. Odwiedźcie nas wirtualnie!

Po lewej stronie napis: Wirtualne wycieczki. Zobaczcie nasze wystawy stałe online! Po prawej stronie wystawa stała w Muzeum Ikon w Supraślu.

WYSTAWY

Po lewej stronie napis Kossakowie. Po prawej fragment obrazu przedstawiający konie ciągnące sanie z dwiema osobami. W tle krajobraz zimowy i biegnące psy.

Batalistyczne i historyczne malarstwo Juliusza i Wojciecha Kossaków, przedstawicieli rodu bogatego w talenty artystyczne, literackie i naukowe, cieszy się w Polsce niesłabnącą od ponad stu lat popularnością. Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie wystawy „Kossakowie. Juliusz Kossak (1824–1899) | Wojciech Kossak (1856–1942)”, prezentowanej w białostockim Ratuszu. >>> więcej o wystawie

Opowieść o Juliuszu Kossaku

Opowieść o Wojciechu Kossaku

Po lewej stronie napis: Fajanse angielskie od połowy XVIII do k. XIX wieku z kolekcji prof. Wojciecha W. Kowalskiego. Po prawej widać talerze fajansowe w kolorze niebieskim.

Na wystawie w białostockim Ratuszu prezentujemy 250 wyrobów ceramicznych, wyprodukowanych nie tylko w wytwórniach angielskich, ale i szkockich. Trzon ekspozycji stanowi tzw. creamware – czyli fajans delikatny będący efektem różnorodnych poszukiwań i eksperymentów technologicznych dokonywanych w środkowej Anglii od końca XVII wieku poprzez następne stulecie. >>> więcej o wystawie

Filmy prezentujące wybrane zabytki z wystawy:

Koszyk na orzechy

Dzbanek z portretem Jerzego Waszyngtona

Cukiernica z wizerunkiem Horacego Nelsona

Puszka na herbatę

Po lewej stronie napis Sala Wielka Synagogi w Tykocinie. Po prawej wnętrze Synagogi przedstawiające bimę.

Drzwi Wielkiej Synagogi w Tykocinie są wciąż zamknięte dla zwiedzających, dlatego zapraszamy Państwa do wirtualnej wędrówki po jej wnętrzu.

Aron ha-kodesz, czyli święta arka

ZBIORY

Po lewej stronie napis: Muzealny express, po prawej fasada budynku  Muzeum Historycznego w Białymstoku

Muzeum Historyczne w Białymstoku prezentuje wybrane eksponaty ze swoich zbiorów.

Moneta. 1 złoty 1929 r.

Miś Bazyl

Okulary

Pacynka Bonifacy

Ostrzałka do żyletek

Indeksowa maszyna do pisania

Pianinko zabawka

Tymf lwowski Jana Kazimierza, 1663 r.

EDUKACJA

Po lewej stronie napis: Rodzinna Niedziela online w białostockim Ratuszu. Po prawej widać kolorowe kredki w kolorowych kubeczkach.

Zapraszamy rodziny z dziećmi do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych, w formie wirtualnych spotkań ze sztuką i historią.

Jesienne pejzaże

Jesień była wielką inspiracją dla artystów, a kolorowe liście, ciepłe promienie słońca i nastrojowa mgła to idealne składniki jesiennego pejzażu. Sprawdźmy, jak z namalowaniem jesieni na płótnie radzili sobie artyści malarze.

Obejrzyj film 

Rozwiąż kartę zadań