Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

wydarzenia

Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje ,,Zabytek miesiąca” – wrzesień 2023

Zabytkiem miesiąca we wrześniu Grot sztandaru Publicznej Szkoły Powszechnej Nr 2 im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w Białymstoku. Ten unikatowy eksponat można oglądać przez cały miesiąc w białostockim Ratuszu.

więcej o: Muzeum Podlaskie w Białymstoku prezentuje ,,Zabytek miesiąca” – wrzesień 2023

II SYMPOSIUM BRANICIANUM – Elżbiety, Ludwiki, Izabele – Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku

Jak ważną rolę odgrywały kobiety w nowożytnej Rzeczypospolitej? Jaki miały wpływ na kulturę, gospodarkę oraz życie publiczne? Te i inne pytania będą niejednokrotnie powracać podczas II konferencji Symposium Branicianum. Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii w dniach 20–22 września do Hotelu Branicki.

więcej o: II SYMPOSIUM BRANICIANUM – Elżbiety, Ludwiki, Izabele – Kobiety w przestrzeni publicznej i prywatnej w Rzeczypospolitej XVIII wieku

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Muzeum Podlaskie w Białymstoku jak co roku dołącza do EDD – ogólnopolskiego festiwalu kultury, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Bezpłatne wykłady tematyczne, spotkania na wystawach, rodzinne warsztaty i wiele innych atrakcji czeka na miłośników historii oraz kultury regionu. Sprawdź jakie wydarzenia przygotowaliśmy w oddziałach muzeum.

więcej o: Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Konkurs ,,Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” w ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia”

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim już po raz XVIII zaprasza dzieci i młodzież z całego świata do udziału w konkursie plastycznym „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”, poświęconym Papieżowi Polakowi.

więcej o: Konkurs ,,Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” w ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia”

RODZINNE WEEKENDY – W kapeluszu, budce i peruce

W trakcie spotkania poznamy historię nakryć głowy oraz dowiemy się jak zmieniała się ich moda na przestrzeni wieków.

więcej o: RODZINNE WEEKENDY – W kapeluszu, budce i peruce

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach

Przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce i jego Muzeum w Okopach. Ejszyszki to już trzecie miasto na Litwie, które gości tę niezwykłą ekspozycję, wcześniej była ona pokazywana w Mejszagole i Wilnie.

więcej o: Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Jego Muzeum w Okopach

Kobieca dusza – Bronze, Céramique et Poésie | Patrycja Meunier

Eksponowana w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego wystawa prezentuje cykl miniaturowych rzeźb, płaskorzeźb i odlewów z brązu połączonych ze starym konstrukcyjnym drewnem. Tematem ekspozycji jest figura kobiety świętej i uduchowionej. 

więcej o: Kobieca dusza – Bronze, Céramique et Poésie | Patrycja Meunier

Weekend Seniora z Kulturą 2023

Muzeum Podlaskie w Białymstoku dołącza do akcji „Weekend seniora z kulturą”, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W dniach od 29 września do 1 października przygotowaliśmy wiele ciekawych spotkań, wykładów oraz inspirujących warsztatów. Sprawdź program!

więcej o: Weekend Seniora z Kulturą 2023

Wykład Dr Małgorzaty Frąckiewicz „Żydzi Regionu Łomżyńskiego I Tykocina: Zwyczaje, Tradycje I Stosunki Polsko – Żydowskie”

W ramach Europejskich Dni Kultury Żydowskiej w Wielkiej Synagodze odbędzie się wykład dr Małgorzaty Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Wzbogacona o prezentację multimedialną prelekcja, przybliży uczestnikom spotkania zwyczaje, tradycje i stosunki polsko –żydowskie regionu łomżyńskiego i Tykocina. 

więcej o: Wykład Dr Małgorzaty Frąckiewicz „Żydzi Regionu Łomżyńskiego I Tykocina: Zwyczaje, Tradycje I Stosunki Polsko – Żydowskie”

Sejmik Bielski

„Podlaskie ośrodki monastycyzmu prawosławnego w okresie wczesnonowożytnym” to temat najbliższego spotkania realizowanego w ramach cyklu „Sejmik Bielski” w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Prelegentem będzie dr hab. Piotr Chomik z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku. 

więcej o: Sejmik Bielski