edukacja – oferta dla grup zorganizowanych

MUZEUM W TYKOCINIE ZAPRASZA DZIECI I MŁODZIEŻ SZKOLNĄ
NA LEKCJE MUZEALNE I ZAJĘCIA WARSZTATOWE
POŚWIĘCONE KULTURZE ŻYDOWSKIEJ I HISTORII TYKOCINA.

Zajęcia prowadzone są dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia, tel. 85 718-16-13, kom. 509 336 597

Obowiązują następujące opłaty:

lekcja muzealna

• dzieci i młodzież szkolna – 6 zł od osoby z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby

interaktywne zajęcia warsztatowe

• dzieci i młodzież szkolna - 7 zł od osoby z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby
  • grupy przedszkolne - 4 zł od osoby z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby

Interaktywne zajęcia warsztatowe

Oferta dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych

• Maski purimowe
    Zajęcia skierowane do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych
    Czas trwania ok. 60 min.
    Uczestnicy zajęć, w oparciu o prezentację multimedialną dowiedzą się w jaki sposób Żydzi obchodzą święto Purim, nazywane popularnie żydowskim karnawałem , a następnie wykonają purimowe maski – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów tego święta.

• Chanukowe bączki
    Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych
    Czas trwania ok. 60 min.
    Uczestnicy zajęć w oparciu o prezentację multimedialną , poznają zwyczaje i obrzędy związane ze świętem Chanuka, a następnie wykonają drejdel – bączek, który jest nieodłącznym elementem chanukowych zabaw. Po zapoznaniu się z zasadami gry , spróbują w niej swoich sił.

• Symbolika w żydowskiej sztuce kultowej - pomiędzy bocianem a wiewiórką
    Zajęcia skierowane do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych
    Czas trwania: ok. 90 min.
    Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzają synagogę, odkrywają, czym jest dla Żydów Tora i na czym polega praca sofera. Oglądają także polichromie i dowiadują się, co kryją w sobie tajemnicze napisy na ścianach. Następnie zainspirowani malowidłami obejrzanymi w synagodze, samodzielnie dekorują tekst jednej z modlitw oraz próbują swoich sił w kaligrafii hebrajskiej.

• Szabat
    Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych
    Czas trwania ok. 60 min.
    Uczestnicy zajęć w oparciu o prezentację multimedialną , poznają zwyczaje i obrzędy związane ze świętem Szabat , następnie wykonują balsaminkę, czyli puszkę na wonności lub świecę hawdalową. Są to nieodłączne elementy błogosławieństwa Hawdali – pożegnania szabatu.

Oferta dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów

• Wśród obrazów Zygmunta Bujnowskiego
    Zajęcia skierowane do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
    Czas trwania: ok. 60 min.
    Punktem wyjścia do zajęć jest poznanie sylwetki Zygmunta Bujnowskiego – tykocińskiego malarza, twórcy głównie pejzaży i obrazów o tematyce architektonicznej. Uczestnicy warsztatów spróbują odwzorować wybrany przez siebie obraz artysty.

• Order Orła Białego
    Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych
    Czas trwania ok. 60 min
    Uczestnicy poznają historię najstarszego i najwyższego polskiego odznaczenia ustanowionego na zamku w Tykocinie w 1705 r., dowiedzą się również jak wyglądał pierwszy Pomnik Orła Białego w Tykocinie. Na koniec samodzielnie wykonają Order Orła Białego.

Lekcje muzealne

Oferta dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

• Jak świętują Żydzi – opowieść o zwyczajach świątecznych w judaizmie
    Lekcja skierowana do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych
    Czas trwania: ok. 60 min.
    Podczas zajęć uczestnicy poznają rodowód i znaczenie żydowskich świąt oraz towarzyszące im obrzędy i rytuały. Zobaczą również jak wygląda hebrajski kalendarz i spróbują określić według niego swoją datę urodzin. Na podstawie otrzymanych materiałów przygotują prezentacje pokazujące, jak Żydzi celebrują poszczególne święta.

• Judaika – skarby tykocińskiej synagogi
    Czas trwania: ok. 60 min.
    Podczas zajęć uczestnicy zobaczą jak wyglądają najważniejsze żydowskie przedmioty służące zarówno do codziennego użytku, jak i wykorzystywane podczas żydowskich świąt i zwyczajów. Nauczą się odczytywać zawartą w nich symbolikę, poznają sekrety ich dekoracji oraz techniki wykonania. Dowiedzą się również, co kryło się w skarbcu tykocińskiej synagogi.

• Od kołyski aż po grób, czyli rzecz o żydowskich obyczajach
    Czas trwania: ok. 60 min.
    Podczas zajęć uczestnicy poznają najważniejsze obrzędy i zwyczaje towarzyszące Żydom w ich codziennym życiu. Dowiedzą się, czym jest bar micwa, jak wygląda żydowski ślub oraz jakie zasady obowiązują w żydowskiej kuchni. Podczas zwiedzania Wielkiej Synagogi zobaczą tradycyjny modlitewny strój żydowski i przedmioty związane ze sferą sacrum i profanum.

• Z historii Orderu Orła Białego
    Czas trwania: ok. 45 min.
    Uczniowie poznają historię powstania najstarszego i najwyższego polskiego odznaczenia ustanowionego w XVIII w. , związki orderu z Tykocinem oraz najbardziej znanych kawalerów orderu. Lekcji towarzyszy pokaz multimedialny.

• Jak zacząć wielką przygodę, czyli o Zygmuncie Glogerze i jego pasji
    Czas trwania: ok. 45 min.
    Podczas zajęć, połączonych z prezentacją multimedialną uczniowie dowiedzą się, kim był Zygmunt Gloger i czym się zajmował w swoim życiu. Po obejrzeniu jego zbiorów wspólnie zastanowią się nad tym, czy warto zostać kolekcjonerem.

• Losy mieszkańców Tykocina w czasie II wojny światowej
    Czas trwania: ok. 45 min.
    Podczas zajęć połączonych z prezentacją multimedialną uczniowie poznają wydarzenia związane z wrześniem 1939 roku, okupacją sowiecką i wywózkami na Syberię, okupacją niemiecką i zagładą Żydów tykocińskich, a także tragiczne losy mieszkańców Tykocina z maja 1944 roku.