Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

ŚWIATŁO MIDRASZY

Wystawa w babińcach Wielkiej Synagogi w Tykocinie czynna od 16 marca do końca października 2019 r.

Plastyczny cykl Miry Żelechower – Aleksiun  „Światło Midraszy” , to artystyczna i bardzo osobista egzemplifikacja odczytania świętej księgi Tory. To próba skomentowania najważniejszych i uniwersalnych treści zapisanych w Pięcioksięgu, przez pryzmat życiowych, artystycznych i etycznych doświadczeń, tej wspaniałej artystki wrażliwej i otwartej na przeszłość i współczesność.

Słowo „Midrasz”, po hebrajsku znaczy: badać, studiować, analizować, a także głosić, a w taki sposób czytane Pismo zaczyna świecić swoim własnym światłem, nabiera żywości i aktualności.

Mira Żelechower – Aleksiun ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Swoje prace prezentowała w najważniejszych polskich galeriach Krakowa, Warszawy, Lublina czy Wrocławia, a także Jerozolimy, Nowego Jorku.

Przez wiele lat realizowała projekty plastyczne i scenografie do Wrocławskiego Teatru Studenckiego Kalambur, Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, Teatru Pieśń Kozła. Stworzyła ilustracje do książek Jana Jakuba Kolskiego.

Jest autorką cyklu  obrazów w kilku wrocławskich kościołach i witraży wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem.


Struktury w naturze

Wernisaż wystawy 15 września 2018, godz. 18.00, Dom Talmudyczny
Wystawa będzie eksponowana do 19 maja 2019 r.

„Struktury w naturze” to zbiór prac supraskiego malarza Marka Chomczyka. Artysta jest uważnym obserwatorem przyrody. W swoich pracach operuje głównie zielenią, błękitem, szarością, żółcią i czerwienią. Sprawne pociągnięcia pędzla pozwalają mu tworzyć wielobarwne melanże powierzchni pól, drzew i łąk, które nawiązują do jego rodzimych krajobrazów.

Marek Chomczyk – urodzony w 1951 r. w Supraślu artysta jest absolwentem miejscowego Liceum Plastycznego. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, pod kierunkiem prof. Kazimierza Śramkiewicza. Dyplom uzyskał w 1979 r. Uprawia malarstwo, pastel, akryl i obraz olejny. Laureat II Nagrody w Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu, Nagrody na Triennale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w Białymstoku, Nagrody SPA w Era – Art. Na Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Gdańsku.

Plik do pobrania - plakat