Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

BORIS HESIN. WITEBSK. OBRAZY


Wystawa eksponowana od 7 listopada 2019 r. do 29 lutego 2020 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie, ul. Kozia 2

Boris Hesin urodził się w 1945 roku w miejscowości Safronowo w Rosji, ale jego formacja artystyczna ściśle związana jest z Witebskiem (obecnie na Białorusi), gdzie autor odebrał edukację artystyczną i spędził większość dorosłego życia. Początkowo zajmował się nie tylko malarstwem, był również muzykiem jazzowym. Od 2001 roku mieszka i tworzy w Niemczech, stale jednak współpracując z witebskimi instytucjami artystycznymi kultywującymi tradycje swoich największych mistrzów – Marka Chagalla i Kazimierza Malewicza.
Obrazy Borisa Hesina, które zostaną zaprezentowane w Tykocinie, to głównie martwe natury: kwiaty, wazony, dzbany, butelki, owoce – bo jak napisała krytyk Tatiana Pasternak, słusznie nazywają go mistrzem martwej natury. Na wystawie jest też kilka krajobrazów, w większości malowanych w stylistyce podobnej do martwych natur – znajdziemy na nich witebski ratusz, kościoły, klasztory i drzewa.

Wystawa pod patronatem Burmistrza Miasta Tykocina


I PRZYSZŁA WOJNA...

Wystawa w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, ze zbiorów Muzeum w Tykocinie i zbiorów prywatnych.
Wystawa eksponowana do 30 września 2020 r. 

Wystawa jest próbą refleksji na temat przebiegu i skutków II wojny światowej obserwowanej z perspektywy społeczności jednego miasta. Wystawa łączy w sobie narrację, niby opowieść świadka opisywanych wydarzeń, z klasycznymi rozwiązaniami muzealnymi. Na ekspozycji pojawią się liczne fotografie mieszkańców Tykocina, a także dokumenty i eksponaty związane z czasami wojennymi. Zaprezentowana zostanie także m. in. unikatowa kolekcja niemieckich materiałów propagandowych z lat 1941-1944.