Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

Strażnicy Przeszłości – oferta dla dorosłych

SZTUKA IKONY - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej zorganizowanej w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego w Muzeum Ikon w Supraślu.

4 czerwca 2023 r., godz. 11.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1 

Poznaj twórczość Jerzego Nowosielskiego. 

Tematem spotkania będzie prezentowana wystawa dzieł Jerzego Nowosielskiego wypożyczonych od Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu. Są to obiekty wyjątkowe, ponieważ stanowią wyposażenie kaplicy. O Krzyżu ołtarzowym ze scenami pasji i zmartwychwstania, Ikonie Matki Bożej Zwycięskiej, Tabernakulum opowie kuratorka wystawy Ewa Zalewska, autorka licznych artykułów związanych z twórczością Nowosielskiego, zaangażowana w liczne działania promujące sztukę Profesora na Podlasiu.

Prowadzenie: Ewa Zalewska
Czas trwania: ok. 60 min;
Liczba uczestników: 20 osób;
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829

SZTUKA IKONY - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pasja i Zmartwychwstanie w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu”

15 czerwca 2023 r., godz. 16.00
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1 

W trakcie spotkania poznacie różnicę pomiędzy wschodnio- a zachodniochrześcijańskim spojrzeniem na temat męki i zmartwychwstania Chrystusa.

W ramach wystawy Pasja i Zmartwychwstanie prezentowanych jest ponad siedemdziesiąt zabytków, większość z nich po raz pierwszy została udostępniona dla szerszej publiczności. Dotychczas w Muzeum Ikon eksponowane były obiekty związane z tradycją wschodnią. Na wystawie Pasja i Zmartwychwstanie znajdują się również dzieła reprezentatywne dla chrześcijańskiego Zachodu. Takie zestawienie zabytków buduje narrację pozwalającą prześledzić kształtowanie się ikonografii w obu tradycjach, zauważyć elementy wspólne, jak też i odrębności.

Prowadzenie: Aneta Jurgilewicz-Stępień
Czas trwania: ok. 60 min.
Liczba uczestników: 20 osób
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829