Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

edukacja – oferta dla osób indywidualnych Muzeum Ikon

 

Muzeum Ikon w Supraślu serdecznie zaprasza wszystkich chętnych, a w szczególności dzieci od lat 7 i młodzież, na cykliczne zajęcia w Akademii Ikony. Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z podstawową wiedzą o ikonie oraz nabędą praktyczne umiejętności malowania poszczególnych elementów kompozycyjnych z przedstawień ikonowych.

Każdego miesiąca, we wtorki, sala warsztatowa Muzeum Ikon w Supraślu zamieniać się będzie w akademię sztuki ikony. Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z podstawową wiedzą o ikonie oraz nabędą praktyczne umiejętności malowania poszczególnych elementów kompozycyjnych z przedstawień ikonowych. Ponadto będziemy wspólnie gruntować i szlifować deski, a także rozcierać pigmenty.

Materiały do zajęć zapewnia muzeum.

Odpłatność: 8 zł osoby uczące się, 16 zł dorośli, 2 zł podopieczni Domów Dziecka i innych ośrodków opiekuńczych. Z Kartą Dużej Rodziny – 8 zł
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja uczestnictwa w zajęciach pod nr tel. 509 336 829.


Program zajęć w kwietniu 2019 r. 

W kwietniu odbędą się trzy ostatnie spotkania Muzealnej Akademii Ikony. Kolejny semestr nauki ikonografii rozpocznie się w październiku 2019r. Zajęcia w przyszłym cyklu będą obejmowały naukę malowania najważniejszej składowej ikony jaką jest postać świętego. Dlatego zapraszamy na nie osoby, które przeszły przygotowanie w pierwszej edycji Muzealnej Akademii Ikony.

wtorek 2 kwietnia 2019 r., godz. 15.45 - ELEMENTY KOMPOZYCYJNE W IKONIE
praca z kolorem polegająca na naniesieniu ostatnich korekt, omówienie przykładów ikon, w których występują opracowywane elementy.

wtorek 9 kwietnia 2019 r., godz. 15.45 - ELEMENTY KOMPOZYCYJNE W IKONIE
zapoznanie się z liternictwem staro-cerkiewno-słowiańskim, omówienie inskrypcji obecnych w podstawowych typach ikonograficznych wizerunków Chrystusa i Matki Bożej, napisanie własnych imion i nazwisk z wykorzystaniem alfabetu staro-cerkiewno-słowiańskiego.

wtorek 16 kwietnia 2019 r., godz. 15.45 - ELEMENTY KOMPOZYCYJNE W IKONIE Podsumowanie pierwszego cyklu Muzealnej Akademii Ikony: przegląd wykonanych prac, rozdanie uczestnikom teczek z pracami, wręczenie dyplomów.

Uczestnikom Muzealnej Akademii Ikony gratulujemy wytrwałości, zaangażowania i osiągnięć na niezwykle wymagającej drodze, jaką jest nauka ikonografii.

Zapraszamy w przyszłym semestrze!