2020
"Sztuka bez granic etap II" to rozwinięcie projektu realizowanego w 2019 r. przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Jego celem jest stworzenie platformy internetowej z materiałami dydaktycznymi skierowanymi do lokalnych społeczności w różnym wieku, zainteresowanych edukacyjnymi zasobami naszej instytucji. Na stronie będzie można znaleźć m.in. filmy o muzeum, filmy animowane dla najmłodszych, scenariusze zajęć dla nauczycieli, warsztaty online w formie tutoriali, arkusze z zadaniami dedykowanymi dzieciom w różnym wieku, a także wydawnictwa powstałe we wcześniejszych etapach projektu wzbogacone o treści audio. Strona będzie dostosowana do potrzeb osób dysfunkcją słuchu oraz wzroku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Patroni medialni:
2019
Planowany zakup w 2019 r. sześciu rzeźb Alfonsa Karnego jest uzupełnieniem I i II etapu rozbudowy kolekcji, którą rzeźbiarz tworzył ponad pół wieku. Portret "Dzidka" to jedno z dzieł prezentujące najmłodszego uczestnika warszawskiego podziemia, który walczył z hitlerowskim okupantem. Rzeźba została zrealizowana w brązie, a koszt odlewu pokrył prof. Jan Czochralski. "Marynarz z Orła" wyrzeźbiony w granicie nawiązuje do historii polskiego okrętu z początków wojny z 1939 r. Portrety Mikołaja Kopernika zrealizowane w granicie, a w szczególności w ceramice szkliwionej były formą artystycznego eksperymentu i twórczych poszukiwań. Umożliwiły one rzeźbiarzowi niezależną działalność artystyczną i pominięcie głównego nurtu w sztuce, jakim wówczas był socrealizm. Rzeźba przedstawiająca Jana Parandowskiego, zrealizowana w ceramice szkliwionej, była kontynuacją zainteresowań Karnego postacią tego wybitnego znawcy sztuki klasycznej. Przyjaźń z pisarzem i wiedza jaką, artysta posiadł dzięki niemu, była główną inspiracją do przyjęcia sztuki klasycznej jako fundamentu jego artystycznej twórczości. Realizacja zadania była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.
Osoba odpowiedzialna za koordynację i przygotowanie wniosku do MKiDN:
Ryszard Saciuk
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Źródło finansowania:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
maj-grudzień
"Sztuka bez granic" to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży z utrudnionym dostępem do kultury polskiej. Odbiorcami działań są Polacy z Grodna na Białorusi, białostoczanie oraz pacjenci z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w wieku od 6 do 16 lat. Projekt składa się z trzech części. Część I bazuje na przeprowadzeniu interdyscyplinarnych warsztatów z zakresu sztuk pięknych i nowych mediów wspartych wyjazdami terenowymi. Punktem wyjściu do rozważań są zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Część II polega na przygotowaniu wydawnictwa edukacyjnego, wystawy plenerowej, oraz na otwarciu ekspozycji złożonej z prac uczestników w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Projekt zakończymy przeprowadzeniem warsztatów artystyczno-terapetucznych w szpitalu, przygotowanych na podstawie powstałego wcześniej druku. Dodatkowo na terenie szpitala zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna podsumowująca działania projektowe.
Trwa II etap projektu edukacyjnego „Sztuka bez granic”, który od kilku miesięcy rozwija Muzeum Podlaskie w Białymstoku wraz ze swoim oddziałem, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. W I etapie brały udział dzieci z utrudnionym dostępem do kultury, pochodzące z Białegostoku, oraz i ich rówieśnicy uczący się języka polskiego z białoruskiego Grodna – i to one przyjeżdżały średnio raz w miesiącu do Białegostoku. Tym razem jest odwrotnie i to sztuka gości w miejscu, w którym na co dzień przebywają dzieci – w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (DSK). Dla wielu dzieci i ich rodzin jest to miejsce szczególne, gdyż nierzadko – ze względu na konieczność leczenia – zamienia się w ich drugi dom. Za nami już trzy spotkania. Kolejne odbędą się 19 i 26 listopada oraz 3 grudnia w DSK. Zajęcia literacko-artystyczne zostały skonstruowane w oparciu o książkę „Opowieści z muzeum”, wydaną w ramach I etapu projektu. Jej autorkami są Martyna Sianko i Edyta Ślączka-Poskrobko z Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz młodzi uczestnicy z Białegostoku i Grodna. Ponadto od 6 do 15 grudnia w DSK będzie można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą warsztatom i działalności Muzeum Podlaskiego. Będzie to ostatnia część projektu „Sztuka bez granic”.
Warsztaty w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku realizowane są w ramach projektu „Sztuka bez granic” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Osoba odpowiedzialna za koordynację i przygotowanie wniosku do MKiDN:
Katarzyna Karpińska
Partner projektu:
Fundacja Polska Pomoc,
Zespół Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
Źródło finansowania:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Patroni medialni: