Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

 

Wernisaż wystawy 30 listpada 2023 r., godz. 17.00
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

Agnieszka Żmuda-Jackowska, urodziła się w Łodzi i jest absolwentką ASP w Warszawie oraz stypendystką Ministra Kultury. Ukończyła wydział konserwacji dzieł sztuki z wyróżnieniem uczelni. Artystka od ponad 20 lat tworzy kolekcję malarską w Białymstoku pod pseudonimem ,,Żmuda”, który jest jej panieńskim nazwiskiem. Jej malarstwo rozwijało się na łonie tworzonej wraz z mężem dużej rodziny. Po latach tworzenia w zaciszu pracowni wychodzi ze swoją sztuką do publiczności.

Muzeum Rzeźby Karnego jako pierwsze uchyla przed nią swoje gościnne podwoje, dając początek serii wystaw w kraju i za granicą. Przez całe swoje dojrzałe życie artystka tworzyła wspaniałą kolekcję obrazów, które były dla niej odzwierciedleniem emocji dnia codziennego. Malarstwo Agnieszki Żmudy-Jackowskiej to świat zawieszony pomiędzy ekspresyjną martwą naturą a powidokami pejzaży. Dynamika i witalność kładzionego koloru, który wibruje wielowarstwowością, artystka uspokaja zrównoważonymi kompozycjami, co sprawia, że jej prace stają się odpoczynkiem i źródłem energii dla oka i duszy. 

Malarka nie pędzi za wyszukanymi tematami. Inspiruje ją codzienność, przedmioty, natura i otaczająca rzeczywistość. Pani Agnieszka jest artystką dnia powszedniego, z jego pozornej zwykłości wyłuskuje uniwersalne piękno. Sztuka ta pozostawia nadzieję, że to co mamy wokół jest wystarczające, by doświadczyć spełnienia estetycznego i duchowego, a fascynująca podróż może trwać wewnątrz nas, jeśli pozwolimy sobie na chwilę zatrzymania i uważności. Na tyle na ile pozwoli nam nasza codzienność.

W tym aspekcie malarstwo Agnieszki Żmudy staje się tożsame z radą św. Ignacego „tantum quantum” - by korzystać z rzeczy w całej tej mierze, w jakiej mu one pomagają do jego celu, a znów w całej tej mierze się od nich uwalniać, w jakiej mu są przeszkodą do celu.

Wystawa przedstawi kolekcję 30 obrazów olejnych, które ukazują przekrój twórczości malarki na przełomie dwóch dekad.