Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

Fundacja Villa Sokrates oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku

mają zaszczyt zaprosić na wystawę

(...) i żałuję, że Jerzy nie jest tutaj...*

Jerzy Nowosielski nieznany

* z korespondencji T. Różewicza do Z. J. Nowosielskich, 4 października 1975, Sofia, oprac. K. Czerni

Kurator: Leon Tarasewicz

Wernisaż: 20 października (piątek), godz. 18.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku
O godz. 19.00 premierowy pokaz filmu Piotra Łozowika pt. „Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu”

Wystawa czynna do 2 grudnia 2017 r.

 

Gdy chce się zrozumieć twórczość artysty, najlepiej poznać jego prace. Ważne prace. W pracach, szkicach realizacji malarskich do cerkwi, projektach ikonostasów czy fantastycznych świątyń, które nigdy nie powstały i zapewne już nigdy nie powstaną, jest cała prawda o sztuce i wierze Jerzego Nowosielskiego. Dlatego ta wystawa jest tak fascynująca.

Leon Tarasewicz

Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu. Podczas wystawy będzie można zobaczyć premierowy film pana Piotra Łozowika ze zdjęciami Stefana Parchanowicza „Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu” wyprodukowany przez Stowarzyszenie Orthnet. Produkcja świadczy o tym, że Jerzy był wśród nas i szkoda że z tego nie umieliśmy skorzystać. Na takiego malarza – my, prawosławni będziemy długo czekać...

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego
Cykl: Galeria Krynki w Białymstoku

Oprowadzanie po wystawie

Zapraszamy ogrupy zorganizowane na oprowadzanie po wystawie czasowej pt. (…) I żałuję, że Jerzy nie jest tutaj … Jerzy Nowosielski nieznany. Spotkanie zakończymy prezentacją filmu Piotra Łozowika pt. „Śladami mistrzów. Nowosielski na Podlasiu”.

Zapraszamy od wtorku do piątku, w godzinach od 9:00 do 17:00. Obowiązują bilety wstępu w cenie: 4 zł od ucznia + 24 zł za oprowadzanie.

Prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl

Jerzy Nowosielski – architekt - wykład Krystyny Czerni

23 listopada 2017 r., godz. 17.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17)

Wstęp 1 zł

Zapraszamy na wykład dr Krystyny Czerni o Jerzym Nowosielskim, architekcie wybitnym, choć nie do końca zrealizowanym.

Jerzy Nowosielski – jeden z najciekawszych malarzy polskich XX w., związany z awangardową „Grupą Krakowską” i z polskim Prawosławiem - był w europejskiej sztuce współczesnej odnowicielem języka ikony. Swoje najwybitniejsze realizacje sakralnych polichromii zrealizował w świątyniach katolickich i prawosławnych – jednak wiele z jego projektów, także tych dla Podlasia, pozostało jedynie na papierze. Oprócz talentu malarskiego, Nowosielski posiadał także nieprzeciętną wyobraźnię i talent prawdziwego architekta, który potrafi „reżyserować” sakralne wnętrze, wyznaczać rolę i miejsce malarstwa monumentalnego w przestrzeni świątyni. Świadczą o tym liczne, szczęśliwie zachowane rysunki robocze i szkice architektoniczne, w których notował kolejne warianty i artystyczne pomysły. Niektóre z projektów pokazano na wystawie w Muzeum Alfonsa Karnego, o innych opowie nasza prelegentka. Zapraszamy.