Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

realizowane projekty – archiwum

<<< Powrót

2014


RĘCZNIK LUDOWY Z OKOLIC BIELSKA PODLASKIEGO – HAFT I KORONKA

Projekt realizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Realizacja zadania obejmuje dwa działania. Pierwsze to badania terenowe z udziałem studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, w trakcie których zdokumentują wzornictwo ręczników ludowych (koronka, haft) zachowanych w domach prywatnych na terenie gminy Bielsk Podlaski. Zebrany materiał posłuży do opracowania i druku publikacji, w której znajdą się wzory haftów i koronek oraz fotografie zdjęć ręczników ze zbiorów muzeum oraz zachowanych w terenie. Integralną częścią publikacji będzie katalog ręczników z kolekcji Muzeum Podlaskiego. Celem projektu jest podzielenie się tożsamością ręczników ludowych oraz bogactwem ich zdobnictwa z jak najszerszym gronem odbiorców, stąd pomysł na publikację. Wydawnictwo z jednej strony ma służyć upowszechnieniu wiedzy o ręczniku, a tym samym jego ochrony. Z drugiej ma zainteresować nim młode pokolenie, zwłaszcza studentów i absolwentów kierunków artystycznych, którzy będą czerpać inspirację z ręcznika i jego bogatego wzornictwa.

 

2013


REALIZACJA WYSTAWY STAŁEJ „TAJEMNICZY RĘCZNIK” ORAZ WZBOGACENIE KOLEKCJI RĘCZNIKA LUDOWEGO.

Projekt realizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dziedzictwo kulturowe, w ramach priorytetu Kultura ludowa.

Realizacja zadania obejmuje dwa etapy. W pierwszym zostanie przeprowadzona kwerenda i zakup ręczników ludowych z prywatnych zbiorów oraz fonetyczna i wizualna archiwizacja wspomnień dotyczących ręcznika. W drugim, zebrane materiały posłużą do stworzenia muzealnej ekspozycji „Tajemniczy ręcznik” zawierającej atrakcyjne elementy multimedialne. Częścią wystawy będą elementy audiowizualne, na które złożą się relacje, opowieści oraz fotografie archiwalne i współczesne związane z ręcznikiem ludowym.

Muzeum w Bielsku Podlaskim jest właścicielem ciągle rozbudowywanej kolekcji ręcznika obrzędowego, który niezwykle mocno wpisuje się w tradycję regionu. Pierwsza czasowa wystawa, podczas której udostępniono kilkaset ręczników pochodzących ze zbiorów prywatnych i wspomnianej kolekcji muzealnej, miała miejsce w 2011 r. Niezwykle pozytywny odbiór tej inicjatywy stał się impulsem do podjęcia starań związanych ze stworzeniem stałej ekspozycji ręcznika – z którą utożsamiane będzie Muzeum w Bielsku Podlaskim.

2012

 

POLSKO – BIAŁORUSKIE SPOTKANIA MUZEALNE

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2012”. Realizowany był w Muzeum w Bielsku Podlaskim, Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku od 16 do 19 listopada 2012 r.

W warsztatach uczestniczyli pracownicy oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz muzealnicy z Państwowego Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Grodnie, Hudziewickiego Muzeum Literatury i Etnografii, Lidzkiego Muzeum Historii i Sztuki, Mostowskiego Muzeum „Las i człowiek”, Nowogródzkiego Muzeum Historyczno – Krajoznawczego, Słonimskiego Muzeum Krajoznawczego im. I. Stabrowskiego oraz Smorgońskiego Muzeum Historyczno – Krajoznawczego.
Pretekstem do spotkania i wymiany doświadczeń był temat - ręcznik ludowy. Uczestnicy warsztatów wspólnie odkrywali jego piękno i uniwersalne znaczenie. Wymiana doświadczeń z zakresu edukacji muzealnej przyniesie wiele korzyści obu stronom. Poza warsztatami dotyczącymi zabytków, ikon i ręcznika, odbyło się wiele nieoficjalnych rozmów. Liczymy, że nowe przyjaźnie i kontakty zaowocują jeszcze lepszą współpracą między polskimi i białoruskimi muzealnikami.
Efektem tego oraz kolejnych już bardziej roboczych spotkań będzie opracowanie dwujęzycznego zeszytu edukacyjnego, bazującego na doświadczeniu muzealników z Białorusi i Podlasia oraz wzornika haftu i koronki. Zeszyt edukacyjny, oparty na ręczniku ludowym, będzie wykorzystywany podczas zajęć muzealnych po obu stronach granicy.

2011

SZTUKA NA WALIZKACH

Od kwietnia 2011 roku trwa nasza podróż. Spakowaliśmy swoje artystyczne manatki do walizki i przemierzamy z nimi okoliczne wsie. Nie zważając na trudy związane z podróżą odwiedzamy dzieci z kolejnych wiejskich szkół, aby zapoznać je z osobliwościami sztuki. Odkąd przecieramy artystyczne szlaki, zyskaliśmy nowych przyjaciół w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, Zespole Szkół w Augustowie oraz Zespole Szkół z dnjb im. Ziemi Orlańskiej w Orli. Ilekroć od nich wracamy, tęsknimy i czekamy na kolejne spotkania ze SZTUKĄ NA WALIZKACH, dzieciakami i ich rodzicami.

Bardzo lubimy targać swoje piękne walizki od szkoły do szkoły. Mamy w nich same niespodzianki – za każdym razem inne. W naszych kufrach z trudem mieszczą się liczne kopie dzieł sztuki oraz fantastycznie fajne materiały plastyczne! Kiedy otwieramy wieczka w walizkach, wyskakują z nich gąbki do malowania, chrupki do chrupania, ups … chrupki do sklejania, kartony do cięcia, farby, do brudzenia rąk i glina do lepienia.

Teraz dzieci już znają podział barw na podstawowe i pochodne, ciepłe jak słońce i zimne niczym lód. Dzięki temu potrafią nieźle zamieszać na paletach nie tylko pędzelkiem, ale gąbką czy nożykiem. Od dziś faktura nie jest już potworem tylko miłym uczuciem związanym z poznawaniem przez dotyk. Niech żyje przygoda! Niech żyje sztuka na walizkach, niech żyją najprawdziwsze sztalugi, blejtramy, palety, pędzle i farby. Niech żyją nasi młodzi artyści, którzy potrafią wykorzystać te wszystkie tajemnicze narzędzia!

Specjalnie dla nich, za wytrwałość, szykujemy moc atrakcji. Już po wakacjach kolejne ciekawe warsztaty, a 16 czerwca 2011 w godzinach 10 – 13 na placu przy szkole w Orli odbędzie się „Piknik ze sztuką”. To będzie dzika impreza, pełna przygód i niebezpieczeństw. Poznacie na niej dżunglę i jej mieszkańców. Czeka Was kolorowanie egzotycznych zwierząt, wyplatanie gigantycznej pajęczyny, lepienie z gliny oraz malowanie i rysowanie na dużych formatach.

Projekt jest realizowany z udziałem środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziki piknik na walizkach w Orli

W czwartek 16 czerwca „Sztuka na walizkach” miała swój przystanek w samym sercu dzikiej dżungli – na podwórku przy Zespole Szkół z DNJB im. Ziemi Orlańskiej w Orli. We wspólnym „Pikniku ze sztuką” uczestniczyły maluchy z miejscowej szkoły oraz ich rówieśnicy ze szkoły w Łubinie Kościelnym.

Jak na dżunglę przystało, niemal wszyscy uczestnicy przemienili się w dzikie zwierzęta mieszkające w dżungli. Furorę zrobiły stanowiska, przy których można było wymalować na buzi podobizny zwierząt – psów, kotów, tygrysów, węży czy motyli. Oprócz bazgrania po buzi farbkami ekologicznymi dzieci malowały farbami las, kolorowały gipsowe figury zwierząt, składały zwierzęta z baloników i tkały olbrzymią pajęczą sieć. Zabawie towarzyszyła muzyka, a głodnych wspomagała ekipa grilująca pyszne potrawy. Nad całością czuwali organizatorzy imprezy oraz młodzi wolontariusze z Zespołu Szkół w Augustowie.

Projekt jest realizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 


Pociąg do ojczyzny

„Pociąg do ojczyzny” dojechał do stacji końcowej

Od kilku miesięcy najmłodsi goście Muzeum w Bielsku Podlaskim przeżyli niezwykłą podróż. Było to możliwe dzięki projektowi „Pociąg do Ojczyzny” współorganizowanemu przez Muzeum Historii Polski w Warszawie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Patriotyzm jutra” oraz dofinansowanemu przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy i Fundację BRE Banku.

Wyimaginowany pojazd w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” dowoził uczniów klas I – III szkół podstawowych do kolejnych stacji, na których czekały na nich liczne atrakcje. Na pierwszej – dzieci poznały polskie symbole narodowe, a także samodzielnie uszyły flagę państwową. Kolejne stacje to dawne i obecna stolica Polski, spotkania z ich zabytkami i bohaterami legend. Wreszcie pociąg dotarł do małej Ojczyzny – Bielska Podlaskiego. I tu czekała na pasażerów niespodzianka – spacer po wielkim planie miasta rozłożonym w muzealnej sali. Okazało się, że nie tylko Kraków czy Warszawa mają piękną historię i zabytki. Bielsk również może pochwalić się cennymi obiektami i ciekawą przeszłością.

Wreszcie przyszedł moment na podsumowanie projektu – wspomnienia z podróży. Miało to miejsce na salach gimnastycznych trzech szkołach biorących udział w projekcie: Szkole Podstawowej nr 2 im. Kpt. Wł. Wysockiego, Zespole Szkół im. A. Mickiewicza i Zespole Szkół z DNJB im. J. Kostycewicza. Dlaczego? Ponieważ przygotowana przez pracowników Muzeum w Bielsku Podlaskim gra planszowa, nie zmieściła się w muzealnych salach. Każde z dzieci na pewno grało w grę, ale nie tak wielką, na której pionkami byli sami uczestnicy projektu. Najtłoczniej było w bielskiej „Trójce”, gdzie w projekcie i grze wzięły udział wszystkie klasy nauczania zintegrowanego. Na planszy dzieci spotkały liczne przygody. Niezwykle pożądane były żółte pola z kopertą. W kopercie znajdowały się zagadki związane z tematyką projektu, a poprawna odpowiedź dawała możliwość dodatkowego rzutu kostką. Na innych polach dzieci spotkały bohaterów polskich legend, którzy niestety utrudniali drogę. W bielskiej „Dwójce” i „Trójce” zwyciężyły klasy III A, w „Czwórce” – II B. Nagrodą dla wszystkich dzieci był kalendarz na 2011 rok, jakiego nie dostaną w żadnym sklepie. Znalazły się w nim zdjęcia z realizacji projektu oraz ważne daty z historii Polski i Bielska. Dzięki temu każdy uczestnik projektu będzie wiedział, kiedy wywiesić za oknem uszytą przez siebie flagę.

I tak poprzez zabawę dzieci jeszcze bliżej poznały swój kraj i poczuły prawdziwy pociąg do Ojczyzny. A to jeszcze nie koniec atrakcji. Już wkrótce ruszy przy stronie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku platforma e-learningowa, na której uczestnicy projektu w ciekawy sposób będą mogli utrwalić swoją wiedzę, a dzieci z całej Polski przeżyć podróż naszym pociągiem.

Uczniowie, którzy nie wzięli udziału w projekcie nie muszą się smucić. W Nowym Roku pociąg rusza w powtórną podróż.

Realizatorzy: Alina Dębowska, Katarzyna Sołub, Jerzy Sołub


 

POCIĄG DO OJCZYZNY
Projekt edukacyjny
realizowany od kwietnia do grudnia 2010 r.

Muzeum w Bielsku Podlaskim zaprasza uczniów klas 0 - III szkół podstawowych wraz z ich opiekunami do udziału w „odjazdowym” projekcie edukacyjnym „Pociąg do Ojczyzny”. Projekt jest realizowany od kwietnia 2010 r. i potrwa do grudnia.

Tytułowy pociąg możemy interpretować w sposób dwojaki. Po pierwsze jako środek transportu. Po drugie liczymy, że dzieci poczują prawdziwy pociąg do Ojczyzny, pokochają swój kraj i wyrobią w sobie poczucie dumy z przynależności do narodu i jego historii.

Nasza zabawa edukacyjna opiera się na podróży po Polsce wyimaginowanym wesołym pociągiem. Każdy pasażer otrzyma bilety z elementami graficznymi oraz historycznymi wzmiankami o miejscach postoju pociągu. W rytmie znanej piosenki „Jedzie pociąg z daleka…” zwiedzimy cały kraj poznając najważniejsze miejsca i ich znaczenie w dziejach kraju. Na koniec docieramy do najbliższej nam stacji – Bielska Podlaskiego.

Poznajcie tematy, które chcemy zrealizować podczas podróży pociągiem:

 • KTO TY JESTEŚ?

  KTO TY JESTEŚ?KTO TY JESTEŚ?KTO TY JESTEŚ?
  KTO TY JESTEŚ?KTO TY JESTEŚ?KTO TY JESTEŚ?
  KTO TY JESTEŚ?KTO TY JESTEŚ?
 • JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…

  JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…
 • STOLICA ZACHWYCA

  STOLICA ZACHWYCASTOLICA ZACHWYCASTOLICA ZACHWYCASTOLICA ZACHWYCASTOLICA ZACHWYCASTOLICA ZACHWYCA
 • STACJA BIELSK PODLASKI

  STACJA BIELSK PODLASKISTACJA BIELSK PODLASKISTACJA BIELSK PODLASKISTACJA BIELSK PODLASKISTACJA BIELSK PODLASKISTACJA BIELSK PODLASKI
 • JAK TO Z NASZYM HERBEM BYŁO…

Wesołym podsumowaniem projektu będzie gra planszowa pn. Wspomnienia z podróży. Będzie to ogromnych rozmiarów plansza, po której będą się poruszały dzieci. Tematyka zabawy, tak jak i całego projektu, będzie się toczyła wokół treści patriotycznych i tych związanych z historią narodu.

W trakcie projektu dzieci otrzymają materiały edukacyjne, a w nich liczne zadania, zagadki, krzyżówki oraz rebusy. Hitem będzie platforma e-learningowa, którą uruchomimy na stronie internetowej Muzeum. Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymają kalendarz na 2011r.

Projekt współorganizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Patriotyzm jutra”

 

 

Realizowane projekty zdjęcie 1

"W BABCINYM KUFRZE. Rodzinne spotkania z tradycją"

Od września 2008 roku uczniowie klas I - III szkół podstawowych uczestniczą w projekcie edukacyjnym "W BABCINYM KUFRZE. Rodzinne spotkania z tradycją" realizowanym przez Muzeum w Bielsku Podlaskim w ramach Programu Operacyjnego Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury Priorytet II Ochrona dziedzictwa kultury ludowej ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"W BABCINYM KUFRZE. Rodzinne spotkania z tradycją" to cykl spotkań mający na celu przekazanie młodemu pokoleniu elementów kultury tradycyjnej w oparciu o kontakt z żywą sztuką ludową. Ze względu na bogactwo kultury ludowej Podlasia projekt zwraca uwagę na dwa jej elementy: strój oraz wystrój izby wiejskiej. Elementem łączącym jest kufer, który ukrywa bogactwo dziedzictwa kulturowego naszych przodków. Głównym sposobem poznania jest kontakt z twórcami ludowymi. Spotkanie z żywym rękodziełem ma na celu przekazanie młodemu pokoleniu zanikających już umiejętności oraz bogactwa kultury ich przodków.

Jak wskazuje podtytuł projektu biorą w nim udział nie tylko do dzieci, ale również ich rodzice i dziadkowie, którzy stanowią istotną rolę w przekazywaniu tradycji. Współdziałanie z rodziną jest gwarancją sukcesu w zbliżeniu dzieci do regionalnej tradycji kulturowej. Historia, która jest bliska i obecna w pamięci osób najbliższych dziecku, jest łatwiej przyswajalna.

Autorki projektu: Alina Dębowska i Katarzyna Sołub

 

Spotkania w ramach projektów:

Z KUFRA PRABABCI

Popołudnie z tkactwem

Propozycje zdjęcie 2 Propozycje zdjęcie 3
Propozycje zdjęcie 4 Propozycje zdjęcie 5

 

Popołudnie z haftem

Propozycje zdjęcie 6 Propozycje zdjęcie 7
Propozycje zdjęcie 8 Propozycje zdjęcie 9

 

Popołudnie z plecionkarstwem

Propozycje zdjęcie 10 Propozycje zdjęcie 11
Propozycje zdjęcie 12 Propozycje zdjęcie 13

 

Popołudnie z walonkami

Propozycje zdjęcie 6 Propozycje zdjęcie 7
Propozycje zdjęcie 8 Propozycje zdjęcie 9

 

 

CAŁA IZBA PRZYSTROJONA

Popołudnie z bibułą

Propozycje zdjęcie 6 Propozycje zdjęcie 7
Propozycje zdjęcie 8 Propozycje zdjęcie 9

 

Popołudnie z szydełkiem

Propozycje zdjęcie 6 Propozycje zdjęcie 7
Propozycje zdjęcie 8 Propozycje zdjęcie 9

 

Popołudnie z wycinanką

Propozycje zdjęcie 6 Propozycje zdjęcie 7
Propozycje zdjęcie 8 Propozycje zdjęcie 9

 

Popołudnie z ozdobami bożonarodzeniowymi

Propozycje zdjęcie 6 Propozycje zdjęcie 7
Propozycje zdjęcie 8 Propozycje zdjęcie 9

 

Pokaz mody ludowej - Galeria >>>

 

 

 

Realizowane projekty zdjęcie 14

"FOTOMONTAŻ"

Od sierpnia 2008 roku Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia w partnerstwie z Muzeum w Bielsku Podlaskim realizują projekt "Fotomontaż" dofinansowany ze środków konkursu "Seniorzy w akcji" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "

 

W projekcie biorą udział seniorzy z Bielska Podlaskiego oraz uczniowie Zespołu Szkół z DNJB im. J. Kostycewicza w Bielsku Podlaskim.

Sam tytuł projektu doskonale opisuje ideę działań, które podjęliśmy. "Fotomontaż" to nic innego jak cykl spotkań, podczas których młodzież, a zwłaszcza seniorzy poznają nowoczesne techniki fotograficzne. Dla młodych fotografia cyfrowa to codzienność, dla seniorów niekoniecznie. Kto jednak powiedział, że starsi nie powinni korzystać z techniki? Dlatego podczas kolejnych spotkań młodzież pod okiem zawodowych fotografów uczy seniorów obsługi "cyfrówek". Seniorzy również dają coś z siebie - "dostarczają" wiedzy na temat Bielska Podlaskiego i jego historii. Skupiamy się na historii zatrzymanej w kadrach znajdujących się w albumach starszych uczestników projektu. Wszystkie działania w naszym projekcie będą kręcić się wokół "Żywych obrazów", które stworzą sami uczestnicy. Dlatego wyjdziemy na ulice, odszukując historyczne zakątki i zaułki. Wykorzystamy je jako tło historyczne naszych "żywych obrazów". Zobaczycie, jak wcielamy się w postacie, gramy sceny z życia codziennego mieszkańców miasta i utrwalamy je na fotografiach.

Raz w miesiącu zorganizujemy akcje w szkołach, przedszkolach, ośrodkach kultury oraz w plenerze. Tam w zaaranżowanym atelier, na tle stylizowanych ekranów fotograficznych, seniorzy wraz z dziećmi zrobią zdjęcia wszystkim chętnym. Serdecznie zapraszamy!

 • Spotkanie integracyjne - Galeria >>
 • Nie taki diabeł straszny - Galeria >>
 • Jak fotografować moje miasto? - spotkanie z Panem Piotrem Sawickim, białostockim fotografem - Galeria >>
 • Żyć z pasją – spotkanie z fotografem Panem Markiem Doleckim - Galeria >>
 • Historia mojego miasta - Galeria >>
 • Fotograf przyjechał - Galeria >>
 • Żyć z pasją – spotkanie z fotografem Panem Wiktorem Wołkowem - Galeria >>
FOTOMONTAŻ

Galeria >>
Żywe obrazy
Żywe obrazyWspółorganizatorzy: