Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

PORTRETY Marcin KRYSZPIN Kryszpiniuk

Wernisaż w sobotę 1 czerwca 2019 r. o godz. 17:00
Wystawa prezentowana będzie do 31.07.2019 r.

Autor to amator, który posiada niezwykłą umiejętność rysowania portretów ludzkich oddając ich osobowość i charakter. Dzięki rysunkowi ołówkiem, węglem i tuszem  artysta uzyskuje szeroki zakres tonów i nadaje portretowi głębię. Maluje pejzaże i martwą naturę. Jego pasją jest muzyka. Grał w zespole Erebos. Tworzy projekty plakatów, płyt oraz koszulek. 

 

MODNE MAKATKI 

Wystawa eksponowana od 15 maja do 30 września 2019 r.

Makatki w przeszłości pełniły różne funkcje. Przede wszystkim były ozdobą kuchni. Dodatkowo stanowiły też domowy poradnik życiowych mądrości, zasad moralnych i dobrych rad: „Gdzie miłość i zgoda panuje, tam szczęście swe gniazdo buduje”, „Pan Bóg kocha taki dziatki co słuchają ojca i matki”, „Grunt to rodzinka”, Myj się zimną wodą będziesz piękną i młodą”. Współcześnie  makatki przeżywają renesans. Pojawiają się nowe wzory i sentencje.  Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów bielskiego muzeum.  

Wystawie towarzyszą zajęcia  „Gadki z makatki” w ramach których uczestnicą wykonają samodzielnie współczesne makatki.

RATUSZ.LIFTING 2017-2018

Wystawa fotograficzna będzie eksponowana od 1 marca do 30 września 2019 r.

W latach 2017-2018 siedziba Muzeum w Bielsku Podlaskim – Ratusz, przeszła metamorfozę. Ogromna zmiana, która nastąpiła w tkance zabytkowego gmachu odbywała się dyskretnie z dala od oka przechodniów, jednak została zarejestrowana na fotografiach, które teraz są prezentowane w odnowionych wnętrzach. Konfrontacja stanu obecnego z księżycowym wręcz krajobrazem z fotografii to gwarancja silnych wrażeń. Na blisko 60 fotografiach zobaczą Państwo relację z prac remontowych prowadzonych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Ratusza.