Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

Święty Jan Paweł II w oczach dziecka

Wernisaż 16.10.2017 (poniedziałek), godz. 10.00 w tymczasowej siedzibie na ul. Widowskiej nr 1 (budynek po Zespole Szkół nr 3).
Wystawa będzie prezentowana do 30 grudnia 2017 r.

Wyniki konkursu: czytaj

Przykładowe prace z tegorocznej edycji konkursu:

Muzeum w Bielsku Podlaskim już po raz XII serdecznie zaprasza na wystawę oraz podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka”.

Na tegoroczny konkurs napłynęło ogółem 2027 prac z Polski i zagranicy, w tym 46 ze Stanów Zjednoczonych, 22 z Wielkiej Brytanii, 12 z Ukrainy i 2 z Litwy. Techniki plastyczne były bardzo zróżnicowane - od pracy w ramie okiennej, przez pastele, farby, kredki, grafikę, grafikę komputerową, kalkograf, plastelinę, origami płaskie, wycinankę po kolaż.

Przez ostatnie dwanaście lat konkurs plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Muzeum w Bielsku Podlaskim. Początkowo niewielka inicjatywa o zasięgu powiatowym w 2016 roku zyskała formułę międzynarodową. Tegoroczna XII edycja odbywała się pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.

Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach (Jan Paweł II) – to cytat zawarty w jednej z tegorocznych prac konkursowych. Samo światło wielokrotnie pojawia się w nadesłanych obrazach czy to w formie słońca, blasku pochodzącego od Ducha Świętego, czy tęczy będącej symbolem przymierza z Bogiem. Pojawia się ono zazwyczaj na końcu drogi, którą przemierza ludzkość. Światło nadziei wyłania się z mroku, przedziera przez ciemne chmury. W wielu interpretacjach tegorocznego hasła pojawia się motyw wody, oceanu wraz z zachętą, aby wypłynąć „na głębię”. W innych światło nadziei towarzyszy osobom pochłoniętym w mroku zła, wojny, uzależnień czy samotności i depresji.

Mnogość interpretacji oraz wysoki poziom prac w poszczególnych kategoriach nie ułatwiał pracy jury, które musiało dokonać wyboru spośród ponad dwóch tysięcy prac z Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych.

– Ogrom prac, który rokrocznie do nas spływa utrzymuje nas w przekonaniu o pozytywnym odbiorze konkursu i potrzebie kontynuacji – mówi Alina Dębowska, organizator konkursu i kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim. - To wielka praca i wysiłek organizacyjny, jednak z drugiej strony efekty, zainteresowanie, a przed wszystkim radość oraz duma, którą dostrzegamy u nagrodzonych rekompensuje wszelkie trudy tak wielkiego przedsięwzięcia.

Obrady jury były trudne, ponieważ dotyczyły nie tylko sfery plastycznej, ale również natury teologicznej i interpretacji prac pod kontem tegorocznego hasła.

 

Jury obradowało w składzie:

Przewodniczący:
ks. prał. Kazimierz Siekierko, Dziekan Bielski, Proboszcz Parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim

Członkowie:
Alina Dębowska, Kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Odział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku  
ks. Krzysztof Mielnicki, Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
Maria Babulewicz, kierownik ds. Edukacji Artystycznej Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim
Jerzy Sołub
, kustosz Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku