Muzeum Ikon w Supraślu

Kierownik: Ewa Zalewska
e-mail: e.zalewska@muzeum.bialystok.pl

Majówka z Muzeum Podlaskim

W dniach 2-5 maja wszystkie oddziały Muzeum Podlaskiego w Białymstoku będą otwarte dla zwiedzających. Serdecznie zapraszamy.
więcej o: Majówka z Muzeum Podlaskim

SZTUKA IKONY – IKONA MATKI BOŻEJ PARAKLESIS – IKONOGRAFIA MARYJNA

Wizerunki Bogarodzicy, orędującej za ludźmi przed Bogiem, wywodzą się z tradycji bizantyjskiej. Znaczenie i wymowa ikonografii typu Paraklesis zostanie omówiona podczas spotkania w Muzeum Ikon w Supraślu.
więcej o: SZTUKA IKONY – IKONA MATKI BOŻEJ PARAKLESIS – IKONOGRAFIA MARYJNA

W tradycji kościoła Wschodniego ręczniki obrzędowe wykorzystywane są do ozdabiania „Świętego kąta” czy samych ikon, wizerunków mających istotne znaczenie. W nawiązaniu do tych tradycji zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli zgłębić tradycje ręczników obrzędowych i udekorować swój własny ręcznik, malując na przygotowanym płótnie kolorowe kwiaty lub inne motywy zaczerpnięte z ręczników oraz ikon znajdujących się w kolekcji muzeum.
więcej o: RODZINNE WEEKENDY – „Kwiaty, które trwają wiecznie” – Warsztaty ręczników obrzędowych na Dzień Matki

SZTUKA IKONY – RYCERZ ZABIJAJĄCY SMOKA ­– ZWYCIĘZCA ZŁA I SIŁ CIEMNOŚCI

Maj jest miesiącem, w którym kościół Wschodni w sposób szczególny wspomina Świętego Jerzego. To także doskonała okazja, aby przyjrzeć się legendzie, która stała się inspiracją do obrazowania świętego w sztuce. W jaki sposób jest ukazywany w ikonach, z jakim atrybutami i w jakim kontekście, zostanie omówione na spotkaniu w ramach cyklu Sztuka Ikony.
więcej o: SZTUKA IKONY – RYCERZ ZABIJAJĄCY SMOKA ­– ZWYCIĘZCA ZŁA I SIŁ CIEMNOŚCI

SZTUKA IKONY – MARIA – MATKA BOGA – MATKA KOŚCIOŁA

W związku z obchodzonym w maju Dniem Matki zapraszamy na spotkanie dotyczące obrazowania Matki Bożej w ikonach. Omówiona zostanie ikonografia maryjna ukazująca relację Marii z Synem, jak i jej stosunek do ludzkości.
więcej o: SZTUKA IKONY – MARIA – MATKA BOGA – MATKA KOŚCIOŁA