Strażnicy Przeszłości – oferta dla dorosłych

SZTUKA IKONY - IKONA MATKI BOŻEJ PARAKLESIS – IKONOGRAFIA MARYJNA

5 maja 2024 r., godz. 11.00,
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Wizerunki Bogarodzicy, orędującej za ludźmi przed Bogiem, wywodzą się z tradycji bizantyjskiej. Znaczenie i wymowa ikonografii typu Paraklesis zostanie omówiona podczas spotkania w Muzeum Ikon w Supraślu.

„Władco, Królu, Miłościwy Panie, Jezu Chryste, Synu Boży, przyjmij każdego człowieka kajającego się i przyzywającego imienia Twego”, to fragment modlitwy widoczny na zwoju trzymanym przez Bogarodzice na ikonie Matki Bożej Paraklesis. Podczas spotkania w muzeum opowiemy o historii i symbolice tego intrygującego wizerunku Maryi.

Prowadzenie: Iwona Furmankiewicz
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 5 zł.

SZTUKA IKONY - RYCERZ ZABIJAJĄCY SMOKA ­– ZWYCIĘZCA ZŁA I SIŁ CIEMNOŚCI

12 maja 2024 r., godz. 11.00,
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

Maj jest miesiącem, w którym kościół Wschodni w sposób szczególny wspomina Świętego Jerzego. To także doskonała okazja, aby przyjrzeć się legendzie, która stała się inspiracją do obrazowania świętego w sztuce. W jaki sposób jest ukazywany w ikonach, z jakim atrybutami i w jakim kontekście, zostanie omówione na spotkaniu w ramach cyklu Sztuka Ikony.

Święty Jerzy, jako męczennik i rycerz, od wieków jest symbolem odwagi. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w chrześcijaństwie. Wielu artystów i ikonografów, na przestrzeni wieków, odwoływało się do jego historii. Powstało wiele wizerunków, które ukazują kluczową scenę z jego legendy – walkę Jerzego ze smokiem.

Prowadzenie: kustosz Katarzyna Skibińska
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny - 5 zł.

SZTUKA IKONY - MARIA – MATKA BOGA – MATKA KOŚCIOŁA

26 maja 2024 r., godz. 11.00,
Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

W związku z obchodzonym w maju Dniem Matki zapraszamy na spotkanie dotyczące obrazowania Matki Bożej w ikonach. Omówiona zostanie ikonografia maryjna ukazująca relację Marii z Synem, jak i jej stosunek do ludzkości.

Maria w ikonach pojawia się jako Matka Miłująca, Współczująca, Wstawienniczka, Pocieszycielka czy Opiekunka. Pod każdym z tych określeń kryje się bogata i różnorodna ikonografia, z którą będzie można zapoznać się podczas niedzielnej Sztuki Ikony.

Prowadzenie: Katarzyna Antonowicz
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł, z Kartą Dużej Rodziny - 5 zł.