Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

Kalendarz wydarzeń MPB

wystawy czasowe

WRZESIEŃ 39 W NIEMIECKIEJ PROPAGANDZIE

Ekspozycja, będąca własnością Muzeum Wsi Kieleckiej – autorstwa Ewy Kołomańskiej, w opracowaniu plastycznym Grzegorza Chorążka.

Wernisaż wystawy w czwartek 5 września 2019 r., o godz. 18.00
Wystawa prezentowana będzie od 5 września do 31 października 2019 r. 

Według niemieckiej propagandy Polska razem z Anglią i Francją knuły napad na Niemcy. Rzesza oferowała Rzeczpospolitej sprawiedliwe zmiany terytorialne nad Bałtykiem, ale Warszawa okazując dumę i nieustępliwość, odrzucała dialog z Berlinem. Minister Propagandy i Oświecenia Publicznego Josef Goebbels tak manipulował propagandą, aby przekonać świat, że to Polska, wspierana przez Francję i Anglię, rozpętała wojnę. III Rzesza ukazywana była jako ofiara agresji zmuszona do obrony. 
Wystawa opracowana została na podstawie obszernej kolekcji zdjęć i niemieckich wydawnictw propagandowych dotyczących wojny z Polską w 1939 r., ze zbiorów Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Przedstawiają one zwycięski marsz niemieckich oddziałów w kampanii przeciwko Polsce, a Adolfa Hitlera jako ukochanego Wodza III Rzeszy, który wspiera swoje wojsko. Polska i Polacy ukazywani byli jako obywatele kraju cywilizacyjnie zacofanego, który nie był w stanie przeciwstawić się militarnej potędze Niemiec. Skuteczność zmasowanej Goebbelsowskiej propagandy, podniesionej do rangi najważniejszego narzędzia polityki wewnętrznej i międzynarodowej III Rzeszy, Polacy odczuwali przez wszystkie lata wojny.

 

W ramach zwiedzania wystawy zapraszamy grupy zorganizowane na Lekcje Muzealną „Dwie okupacje – Białystok w latach 1939 – 1945”.